KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12409457
*
nr 1240 9457
Max Marcus
(1879-1955), Sverige
Oljemålning, Motiv från Gotland. Signerad, daterad 1901. Olja på duk, 73x58
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 mars 2019
kl 19:45:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/3 17:00:46
1
Vinnande bud
11/3 18:05:35
2
250 kr
11/3 18:05:35
1
300 kr (Budbetjänt)
11/3 18:06:07
2
350 kr
11/3 18:06:07
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gotland gotlandsmotiv gotländskt motiv gottland max marcus motiv från gotland olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55
-
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18
-
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45
*
Max Marcus
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
Läs om budbetjänten
nr 1240 9457
Max Marcus
(1879-1955), Sverige
Oljemålning, Motiv från Gotland. Signerad, daterad 1901. Olja på duk, 73x58
Kondition: skadad duk
Max Marcus, svensk målare född 1879 i Stockholm, död 1955.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 600 kr |
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 11 mars 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 8/3 17:00:46 | 1 | Vinnande bud |
| 11/3 18:05:35 | 2 | 250 kr |
| 11/3 18:05:35 | 1 | 300 kr (Budbetjänt) |
| 11/3 18:06:07 | 2 | 350 kr |
| 11/3 18:06:07 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gotland gotlandsmotiv gotländskt motiv gottland max marcus motiv från gotland olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8105 Oljemålning
Ingrid Tollman. Signerad, daterad a tergo 2022. Ol..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:55 -
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18 -
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45



